Jan Palach

Před 49 lety zemřel Jan Palach. Jeho smrt otřásla svědomím tisíců, desetitisíců a statisíců čestných lidí. Dnes se můžeme jen domnívat jak hluboká byla rozervanost duše mladého člověka, který za svoje přesvědčení, za svoji vůli svobodně žít dobrovolně položil život, aby vyburcoval z dřímoty ty, kteří čekaly, ty, kteří váhaly a ty, kteří couvaly, taktizovaly a vzývaly realitu jako řešení tehdejších problémů v naší vlasti.
Jan Palach volil smrt, smrt hrdinskou, která svým způsobem se rovná smrti statečných lidí českého národa, smrti Jana Husa, Jana Opletala, smrti tisíců v koncentračních táborech a smrti nevinných padesátých let. Plně si uvědomujeme, že Jan Palach zemřel za uskutečnění základních lidských práv: za právo shromažďovací, za právo na svobodný život, právo na osobní bezpečnost, za nepřípustnost ponižujícího zacházení. Zemřel za svobodu myšlení, za svobodu politického přesvědčení a projevu, za svobodu svědomí a náboženství, za svobodu informací – za všechna základní práva člověka jako přirozeného pilíře, na kterém stojí existence našeho národa.
Tato práva spolu s právy sociálními, hospodářskými a kulturními jsou nezbytná k svobodnému rozvoji člověka i celé naší společnosti. Smrt Jana Palacha nás zavazuje bojovat za ideály, za které on položil život, za naší svébytnost. Hluboce se skláníme před památkou Jana Palacha.